Melody will never die. Will NEVER die.

Kapitola první - part one

13. února 2015 v 19:31 | MJJcreatePRODUCTION |  Překlady knih a článků (ÚRYVKY)
Drahé dámy, před čtením tohoto dílu se obrňte pevnými nervy. Prosím Vás o to. I já jsem se snažila. Nebudu proti, pokud budete za rozproudit na toto téma diskuzi. Domi.


KAPITOLA PRVNÍ


"Rozumný člověk se přizpůsobuje světu kolem sebe. Nepřizpůsobivý se vytrvale snaží svět přizpůsobit sám sobě. Proto veškerý pokrok závisí právě na nepřizpůsobivých." GEORGE BERNARD SHAW


Michaelovo umění sestávalo ze dvou společných témat, která lidé v jeho případě donekonečna prodebatovávali. Jedním z nich byla jeho soudní kauza, druhým obličej.

Naposledy, když jsem viděl Michaelův obličej, právě ho udeřili.

Právě to prázdné místo po Michaelově odchodu je nyní plné pochybností - ačkoli ředitel AEG Randy Phillips - muž, který se neobyčejně snažil, když přesvědčoval Michaela, aby se zapojil do toho velmi riskantního podniku s názvem "This Is It", a který byl od počátku odsouzen ke zkáze - přišel s do nebe volajícím přiznáním, že skutečně vyvíjel silný fyzický nátlak prostřednictvím e-mailů (nechráněných legálním právním systémem), během soudního sporu, kdy se Michaelově matce nezdařilo sesbírat dostatek důkazů, které by osvětlily záhadné pozadí smrti jejího syna. Phillips také otevřeně přiznal, v tom samém e-mailu, že řval na Michaela "tak mocně, až se třásly zdi!" V dalším e-mailu, v duchu té samé konverzace, podotkl: "Ještě musíme dát jeho nos na správné místo." Zda tato věta byla myšlena obrazně nebo jako nejapný žert, není dodnes jasné. Na tom koneckonců nezáleží, jedno je patrné na první pohled - ukazuje se, že Michael byl na sklonku života surově šikanován.

Existuje dokonce detailní fotografie Michaelova obličeje, pořízená během příprav vystoupení k písni "They Don´t Care About Us" na turné This Is It, která nepopiratelně ukazuje obraz týrané lidské bytosti. To všechno bylo použito k propagaci "svobody filmového vyjadřování", kde mohou bez skrupulí posmrtně nakládat s nejrůznějšími materiály, jak se jim zlíbí - zřejmě, aby dokázali, že Michael nebyl "ve formě". Od té doby byly takovéto materiály chráněny autorskými právy - a tudíž omezeně přístupné. Projekt "This Is Is" nebyl nic jiného, než neobsazený pohřební vůz, který si přijel pro Michaela. Projekt This Is It nebyl ničím jiným, než mezinárodním "ušňupaným" filmem, který ukázal jen cynické zneužití Michaelovy nedostižné úrovně slávy. To všechno za účelem shrábnout dolary.

Randy Phillips vrazil nůž do zad očividně vyděšenému a extrémně zranitelnému muži. Muži, který jednou měl hodnotu biliónů dolarů a podruhé vězel až po krk v dluzích, a který tudíž neměl jinou možnost, než se podřídit příkazům. Muži, který nechtěl nic jiného, než moci si dovolit koupit dům pro své děti, aby jednou měly kde bydlet. Muži, který byl vybičován do požadovaného tvaru - rozeného šoumena, který bude navždy bavit nenasytné publikum, to všechno od doby, kdy mu bylo pouhých pět let.

Jeho obličej byl velmi diskutován, nejvíce v týdnu před plánovaným vystoupením v O2 aréně. Tisková konference ohlašující jeho dlouho očekávaný návrat na scénu zásobila média mnoha obrázky, které potřebovaly k uspokojení senzacechtivých vydavatelství, jež léta poskytovala "zaručeně pravdivé informace o počtech Michaelových plastických operací".

*

Ten příběh, kdy Michael poprvé podstoupil plastiku nosu, prý začal v roce 1979 během turné Destiny, kdy měl Michael 21 let, a důvodem byla nešťastná nehoda. Toto klidně mohla být pravda. Nicméně, ten příběh se vyskytl přesně v době, kdy Michael pro sebe napsal velice otevřeně odhalující, motivační poučku, která zněla:

"MJ bude mé nové jméno … chci vytvořit úplně nový charakter a úplně nový vzhled. Měl bych se stát naprosto novým člověkem! Lidé už ve mně nikdy neuvidí to dítě, které kdysi zpívalo "ABC" a "I Want You Back". Stanu se novým, pozoruhodným zpěvákem/hercem/tanečníkem, který šokuje celý svět!"

Teorií o tom, proč Michael mohl chtít tak drasticky změnit svůj obličej, bylo mnoho, nejslavnější z nich byla ta, ve které se říkalo, že trpěl psychickou poruchou zvanou BDD - Body Dysmorphic Disorder (jedná se o chorobu, kdy postižený trpí utkvělou představou, že jeho obličej je tak ohavný, že by bylo vhodné jej schovávat, moje poznámka), jež se u něj rozvinula v té době, kdy se stal nejfotografovanějším dítětem na Zemi. Nicméně - když mu bylo čerstvých dvacet let, dobyl svět. Možná tehdy se rozhodl to překonat a zvítězit nad tím, ostatně jako vždy.

Michael začal kreslit obrázky skřítkovských a elfích obličejů vždy vedle fotografií obličeje vlastního a s číslem "1998" na straně (krásný příklad je v jeho autobiografii "Moonwalk"). A, ačkoli je pravda, že Michael podepsal mnoho věcí tím kuriózním znakem "1998", nese to s sebou určitý stupeň dojetí, když se člověk ohlédne zpět a prohlíží si ty kresby skřítků - jakoby maloval své vlastní budoucí autoportréty.

A možná zde začala ta smršť přehnané ctižádosti a ambicióznosti - vynucená operace nosu a propuknutí vitiliga, nemoci, která ničí pigmentové buňky. Možná to vyústilo jako logický následek nesebevědomí - vrozený perfekcionista, který strávil několik desetiletí svého života nacvičováním tanečních čísel před zrcadlem. Možná Michael uchopil a osvojil si tuto "smršť" k vytvoření a získání nadvlády nad mediální vichřicí, jako kdysi Barnum (Phineas Taylor Barnum byl americký komik a byznysmen, jež se proslavil sériemi vtipných šprýmů a podvodů, které předváděl ve svém Barnum&Bailey Circus, moje poznámka). Přeměna se však stala dvousečnou zbraní - na jedné straně pomohla ukojit jeho touhu po stmelování a posloužila k snadnému vybavování vzpomínek o nekonečnosti - ale za cenu toho, že se stal pro novináře jakousi chuťovkou. Je ironií osudu, že i přes silný odpor některých lidí k změnám v tvaru Michaelova obličeje a barvě jeho pokožky, nenašla by se na světě druhá taková bytost, která vynaložila tak značné úsilí k sjednocení všech lidských ras a poukazovala na to, že barva kůže nehraje roli. Dobrá, poukazoval na to Michael … a jeho přítel Madiba Mandela.

P.S. Z Randyho Phillipse je mi zle!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nefra Nefra | 13. února 2015 v 20:07 | Reagovat

Co to k tomu může člověk říct,aby nebyl vulgární? Na každou svini se vaří voda,pardon.Jediné co mě utěšuje,že tyhle parchanti stejně nemají nikdy dost a tudíž nejsou nikdy spokojení.Kromě toho si všechny peníze a majetky do hrobu nevezmou,nic po nich nezůstane.Michael R.I.P

2 Zuzy Zuzy | Web | 13. února 2015 v 20:39 | Reagovat

Bože, je mi smutno, mám vztek a všechno najednou! Co musel vytrpět, nemluvě  psychice..  ať už policejní brutalita v době soudů, vidím ty jeho ruce, který hýří barvami,trpěl neskutečně moc, tělesně,psychicky, kdy ho zavírali na Wc, kde byl smarad..  dále co nechtěl měl ! .. vitiligo, které ho měnilo, tak že další rána pro jeho citlivou duši, lupus, popáleniny na hlavě, a všudy přítomný Josephův hlas v jeho hlavě.. jak mu říká, že není hezký. No a co se těch skřítků týká v jedné části videa z dokumentů, jak se dívá na plátně na sebe jako dítě se nazval skřetem..bez emocí..  když zpíval a  tančil, tehdy jsem tomu moc nerozuměla,říkala jsem si, je na sebe moc přísný.. viděl se odstupem x desítky let.. ale tothle by mě nenapadlo.. :-( No a TII je plné záhad.. Mike je hubeňoučký, nutili ho a on zaplatil daň nejvyšší, svým životem, který plánovaně zmařili!
Randy Phillips je ďábela doufám, že shnije v pekle a všechny, kdo Mikovi ublížili semelou Boží mlýny a pěkně pomalu, tak jak likvidovali Mika. :-(

3 hanylen hanylen | E-mail | Web | 13. února 2015 v 21:40 | Reagovat

To snad není možné. Ta zrůda Philips. Ne, takoví tu budou věčně. Ano, musel přiznat u soudu, že Michaela udeřil (už jen ta představa) a pak to syčák zahrál do autu, že prý mu dal na zadek - houby. Jasně Michaela psychycky utýrali. A to kdoví, co ještě vyjde najevo... :-( A podle svědectví Prince Michaela řval Randy Philips v Michaelově nepřítomnosti i na Murraye.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama