Melody will never die. Will NEVER die.

ÚVOD - část první

11. února 2015 v 16:30 | MJJcreatePRODUCTION |  Překlady knih a článků (ÚRYVKY)
Dobré odpoledne, přináším další část překladu, nyní ÚVOD. Rozdělila jsem ho do dvou částí, neboť je poměrně dlouhý a celkem dost nabitý informacemi, které je třeba (alespoň v mém případě) přečít několikrát, aby z toho člověk měl jasno. Dopředu předesílám, že je překlad stránku od stránky obtížnější, neboť zkrátka ještě nejsem natolik vzdělaná v angličtině, aby mi některé slangové výrazy něco říkaly. Proto upozorňuji, některé pasáže jsou přeloženy volně, přesto jsem se velmi snažila, aby význam zůstal zachován. Příjemné čtení přeje Domi.
ÚVOD

Nejdřív tanec, teprve poté přemýšlení. Toť přirozená posloupnost věcí.

SAMUEL BECKETT


Už si ani nevzpomínám, kdy jsem se poprvé pokusil napodobit Michaelův tanec. Myslím, že mi bylo sedm, když jsem se v kruhu svých sourozenců a našich kamarádů pokusil předělat krátký film k písni "The Way You Make Me Feel". Přirozeně, jako nejstarší ze sourozenců, jsem hrál Michaela a dívku, kterou jsem měl dostat na svou stranu, hrála (pochopitelně zcela náhodně vybraná) jedna hezká holka ze sousedství. Hrála objekt Michaelovy touhy - ve filmu ztvárněný modelkou Tatianou Thumbtzen (jednou z krásných ironií existence, jež mě donutila věřit v paralelní svět, je ta, že skutečná Tatiana Thumbtzen se mnou nyní navázala kontakt. Třebaže přes Twitter - pro mě to znamená moc).

Následné roky napodobování Michaelova tance lze popsat jako dobu mučivé trýzně zahrnující zrcadla, kartáče na vlasy, neúspěšné chytání v rozkroku, nespočet rozbitých ozdobných předmětů a hlavně znepokojené pohledy vryté v obličejích mých rodičů, pokud mě zastihli v pokoji "v nejlepším". To všechno bylo ozdobeno třešničkou - byl jsem navíc typické dítě s lehkou nadváhou.

Nicméně, váha se velmi brzy snížila. Někteří puberťáci hráli fotbal, někteří plavali, jiní hráli tenis. Jen hrstka nás se snažila naučit tancovat jako Michael Jackson. Stal jsem na tom doslova závislý. A přísahám bohu, že jsem získal mnohem více duchovních zážitků při tanci na Michaelovu hudbu, než jaké bych kdy získal po tisící návštěvě kostela. Michaelova hudba pro mne znamenala únik před realitou. Odpočinek od sebe sama. Byly to speciální příležitosti, kdy jsem - teď se ohlédnu zpět a budu se na to snažit nahlédnout racionálně, bez nadšení - se cítil, jako kdybych nebyl stvořen pro nic jiného, než pro to rentgenovýma očima sledovat každý jeho pohyb.

Další - ortodoxnější - puberťácká hobby je naučit se hrát na nějaký hudební nástroj. A zde jsou určité podobnosti mezi minulou dobou a "zbraní", kterou jsem si vybral, aby mě provázela. S kytarou, kupříkladu, jeden může pobavit spoustu lidí a stačí mu k tomu znát pár základních akordů. Ale, jak ví každý muzikant, ďábel tkví v detailech - tedy ve složitosti toho nástroje. Nejzákladnější choreografie, jako "too high to get over, to low to get under" z Wanna Be Startin Somenthin nebo "one-hand-in-your-pocket-whilst-the-other-hand-clicks-its-fingers-in-the-air-exactly-one-hundred-and-eighty-degrees-from-your-simultaneously-swinging-heel" pohyby se zdají těm, co nejsou z branže, naprosto prosté. Ale pro úplné pochopení, těm z nás, kteří opravdu ví, o čem je řeč, je jasné, že stejně tak, jako to závisí na výrazu obličeje, závisí to stejnou měrou i na pohybech končetin - ve vyděšených, prosebných očích, v překvapením zvednutém obočí, v našpulených rtech - poté se zřejmě podlaha rozzuří tak, že tě donutí se po sobě nekontrolovatelně rotovat, rozlítí se tak, že tě donutí hryzat si spodní ret, zatímco tvoje pánev se tvrdě "zabodne" do konečného taktu.

Vsázel jsem se sám se sebou, kolika otoček můžu dosáhnout při jednom pokusu, tedy, samozřejmě ne doopravdy, pouze v mysli. Otočky, v nichž se zastavíš v perfektně přesném čase, s dlaní složenou v pěst na konci paže vystrčené v libovolném směru. Nebo s vystrčeným ukazovákem, jak nám ostatně Michael názorně předvádí ve videoklipu k písni "Jam". V něm, jak sám říká: "Dej průchod své energii … a zažehni!"

Zaměřme se na ony pohyby rukou - nesmí být opomenuto pochválit to Michaelovo spontánní zatřepotání ukazováku a prostředníčku - to bezděčné držení prstů u sebe v tichém, esoterickém rytmu. Nicméně, čím méně na to je upozorňováno, tím lépe. Obzvlášť pokud spolužáci ze školy pokládali stále tytéž hloupé dotazy.

Abych nezapomněl, jsem neoblomným zastáncem vyučování tance na školách. Věřím, že předmět "TANEC" by měl být zapsán v každém seznamu povinně vyučovaných předmětů a přednášen se stejnou vážností, jako například literatura nebo matematika. Cvičení s vlastními končetinami a snaha o to dokonale procítit rytmus, to jsou věci, které lidské nitro absorbuje velice snadno. Člověk může tancem vyjádřit to, co si myslí, daleko dříve, než by se mu kdy podařilo intelektem. Jen se koukněte na Michaela. Studiem mimiky Jamese Browna se přetransformoval v nenapodobitelného a jedinečně talentovaného zpěváka, skladatele, textaře a básníka. Preferoval styl přerývaného rytmu v hlase - čehož dokonale využil jeho spolupracovník Rod Temperton při nahrávání alb "Off The Wall" a "Thriller" - to Rod Michaela bezmezně podporoval v jeho obrovské zálibě tančit. A, řekněme si upřímně, existuje na světě vůbec někdo, kdo tančil častěji a lépe než Michael Jackson?

Pochopitelně, že my všichni tančíme. Tančíme skoro pořád. Na muziku různých hudebních sfér - tančíme s lehkostí nebo dravostí, tančíme pod vlivem proměnlivých nálad - protančíme se od dob svěží mladosti až k šouravému polotanci podzimu života. Tančíme v rozpuku jara, kdy nám nebe přislíbí novou prázdninovou lásku. Tancem je naše každodenní chůze, když zaběhneme do krámu koupit chléb a mléko.

Po zhlédnutí videoklipu k písni "Jam" - kde Michael Jackson s basketbalovou legendou Michaelem Jordanem demonstrovali lidem, v jakém že oboru se každý z nich cítí nanejvýš silný - David Kellogg přemítal:

"Problém byl v tom, že od té doby jsem už nikdy na basketbal nenahlížel stejným způsobem. Hráči košíkové mi prostě připadali jako tanečníci běhající okolo v přesně daném stereotypním a dopředu nespočetněkrát nacvičeném čísle. Zkrátka něco jako působiví akrobati předvádějící se před napumpovaným publikem!"

"Napumpovaní fanoušci", kteří poté tato čísla ve společnosti kamarádů mnohokrát opakovali a napodobovali.

Nicméně - přiznávám - vnímat každý svůj pohyb jako součást tance je asi jednodušší pro člověka, který napodobuje uklidňující zvuk kapajícího kohoutku, drásavý zvuk kartáče na boty a zvuk silného úderu - to všechno zabalené v jednom plynulém rytmu - jak ostatně můžeme vidět v Michaelově geniálně vymyšleném videoklipu k písni " You Rock My World".

Není dobré přemýšlet o tom, jaká póza následuje. Jak říká Michael: "Přemýšlení je při tanci tou největší chybou. Nesmíš myslet, musíš to cítit! Nech se unést rytmem! Dokonalý tanec vždy vychází z toho požehnaného daru "nepřemýšlení"!" Michael měl neuvěřitelnou schopnost plynule propojovat zdánlivě úplně odlišné styly, instinktivně vycítil, kam je potřeba zařadit "stereotypní", neustále se opakující část tak, aby nevyzněla nudně. Dobře patrné je to například ve videoklipu k písni "Smooth Criminal" - Michael souběžně zvedá obě ruce a jedno koleno v jednom směru a přitom se celým tělem pohybuje opačným směrem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nefra Nefra | 11. února 2015 v 16:45 | Reagovat

Super Domi,jde to cítit,že tenhle člověk Michaela znal a chápal.

2 hanylen hanylen | E-mail | Web | 11. února 2015 v 20:31 | Reagovat

Při začátku jsem se celkem zasmála při té představě. Je to opravdu skvěle psané - a ten nápad, škola tance místo tělocviku, to by bylo skvélé( ;-)  :-D Díky, Domi za další díl. ;-)

3 Zuzy Zuzy | Web | 11. února 2015 v 21:02 | Reagovat

[2]: No, já to říkám furt, že by Mike měl pronikout do osnov ve školách, zpěv, tanec.. a další.. :-)anatomie:-)

No a klip  You Rock My World, můje absolutní ♥dcovka!

4 mjjcreateproduction mjjcreateproduction | 11. února 2015 v 21:42 | Reagovat

[1]:[2]: Děkuju holky :-)

[3]: Pro mě je zas absolutní špičkou Smooth criminal:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama