Melody will never die. Will NEVER die.

Pět hlavních zásad života na vysoké škole, aneb Pokud nejsi fanatik, na vejšku ani nelez!

29. března 2015 v 19:53 | MJJcreatePRODUCTION |  Deník moderního vysokoškoláka
Člověka na vejšce nečeká jen samý med a procházky růžovou zahradou! :-)
Je to poměrně nedávno, co jsem začala studovat na vysoké škole, ale na druhou stranu jsem si se založením podobného blogu dala poměrně načas. Přece jen "vejšku" studuju už rok a půl - a za tu dobu jsem stačila celkem slušně zahořknout. Není to tak dávno, co mi dávní absolventi vysoký školy pěli ódy na "luxusní vysokoškolskej život plnej pařeb a kolejního kalení" na jedné straně a "nehorázně obrovský množství studijního materiálu, kterej se ani nedá pojmout" na straně druhé. Nemusím ani říkat, že jsem z nástupu na vejšku byla dost vyklepaná.

První přednáška každýho prváka se neobejde bez strategické předpřípravy. Tak spočívá v nákupu horentního množství sešitů, poznámkových bloků, per, tužek, gum a plastikových fólií. Někteří sígři dokoupí i pořadače, obaly na sešity a penály, ale ti už patří do kategorie magorů. Také jsem takové zažila. Já sama bych s odstupem mohla sebe samu zařadit do kategorie "Vždy připraven" - tudíž jsem na první přednášku dorazila asi s pěti sešity, několika propiskami a dychtivým výrazem. Stačilo pár minut poslouchání profesorových výkladů a uvědomila jsem si hned dvě věci - zaprvé sešity můžu okamžitě zahodit do nejbližšího kontejneru, neboť je v životě nebudu potřebovat a zadruhé už nikdy na žádnou přednášku nepřijdu s dychtivým výrazem. Z celé první přednášky jsem si odnesla maximálně tu hromadu nově zakoupených propisek. Aby taky ne - byly moje.

Teď studuju vysokou už rok a půl a musím uznat, že ten první dojem, který jsem si na přednášce Základů buněčné biologie udělala, byl naprosto správný. Od té doby jsem nikdy na žádnou přednášku nepřišla s dychtivým výrazem, natož tedy abych s něčím takovým odcházela, a na krásné nové sešity už přes rok nostalgicky koukám, jen když jdu v srpnu nakoupit do Kauflandu.

Proto jsem se rozhodla napsat tenhle článek - abych varovala. Zde je pět zcela zásadních poznatků, bez kterých se žádný vysokoškolák neobejde - tedy, pokud je alespoň trochu normální.

  1. ŽIVOT NA VYSOKÉ ŠKOLE JE DĚSNÁ NUDA! Ještě než na vejšku doopravdy nastoupíte (dobrá, v případě mé školy to znamená než absolvujete terénní praxi - což je mimochodem též zcela otřesný zážitek!), budete celý zbytek prázdnin spokojeně chodit po bytě a namlouvat si, jak skvělou školu jste si vybral/a a jak vás bude bavit. Omyl! Jakmile prvně zasednete do pekelně nízké a otřesně nepohodlné židle v přednáškovém sále, takovýto pocit vás okamžitě opustí! Zčásti jistě proto, že během deseti minut usnete. BTW - o otřesnosti absolvování praktik zatím nemluvě!
  2. NIKDY SI DO ŠKOLY NETAHEJTE NOTEBOOK! JE ZCELA ZBYTEČNĚ TĚŽKÝ A STEJNĚ SI DO NĚHO ZAPÍŠETE MAXIMÁLNĚ DVĚ TŘI VĚTY! No, k tomuhle se snad netřeba vyjadřovat! Zkoušela jsem to několikrát, vždycky jsem si úhledně otevřela Open Officy a čekala hodiny na něco, co bych si mohla zapsat. Nikdy nic nebylo tak důležité, aby to za a) nebylo v prezentaci a za b) abyste to nemohli zapomenout a za c) abyste to nemohli omylem smazat nebo nenávratně ztratit v počítači!
  3. NIKDY NEDOJÍŽDĚJTE! Nebuďte takový debil jako já (ostatním dojíždějícím se omlouvám), abyste si nedomluvili kolej nebo aspoň ubytování v místě školy - klidně u věčně zhulenýho kamaráda! Je to daleko lepší, než každé ráno vstávat v půl čtvrtý, abyste se včas dostal na (pekelně nudnou) přednášku! Ačkoli - po měsíci si uvědomíte, že vstávat je zcela zbytečné a že na přednášky se chodit nemusí. Někdy se nemusí chodit ani na cvičení … ani na semináře … rada č. 1: školu můžete udělat, i když se ve škole vůbec neobjevíte!
  4. DŘÍVE NEBO POZDĚJI SI UVĚDOMÍTE, ŽE KAŽDÝ PŘEDMĚT, KTERÝ JSTE SI ZAPSALI, JE VLASTNĚ SHIT! Jak říká moje "nejlepší vysokoškolská kamarádka" Anežka - Zas sem si zapsala nějakej shit! Vždy se jí pak ptám, co že si to teda vlastně zapsala? A je vlastně úplně jedno, co odpoví - buď fyziologii rostlin nebo biogeochemický cykly - jak sama říká: Shit jako shit! Každý předmět je ve své podstatě nejen shit, ale ještě navíc nudnej shit! Ale, každý máme JEDEN předmět, o kterém se dá v podstatě říct, že se dal snést - u mě to byla Lékařská parazitologie … u Anežky včelařství.
POKUD NEJSI FANATIK, ANI NA VEJŠKU NELEZ! Ano, skutečně je to tak! Pokud nejste ten typ člověka, co se vzruší, když se mluví o dělení buněk (nebo inflaci, rodinném právu, teologii, chemii pro vzdělávání … a dalších úchylnostech) na vysokou ani nechoďte! Záhy totiž zjistíte, že pokud jste (vy, znudění floutkové, co chodí so školy jen proto, že musí) vedeni fanatickým profesorem (který se právě vzruší, když uvidí rostoucí tendenci inflace, nebo dělení buněk pod mikrákem), máte problém - velmi rychle totiž zahořknete, anebo se brzy naprosto zblázníte!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | 31. března 2015 v 15:11 | Reagovat

Já vysokou nemám a bohužel mít nebudu, jedno si ale myslím: ano, člověk tam asi chodí jen v určité dny, ale veget to nebude - žádná škola není veget :D. Já, když jsem nestupovala na pitomý učňák, jsem si jako blbec naivně myslela, že se nebudu moc učit, že toho učení moc nebude... nakonec jsem se učila skoro denně, takže na jiné věci nebyl čas. Ale - i já - nevím, jestli mám být pyšná, nebo se mám považovat za šprta - i já jsem byla vždy připravená. Na každou situaci, co kdyby mě něco překvapilo? :D
Na internátu jsem byla - neříkám, že všude, ale tam to teda vážně med nebyl!

2 Lip Lip | 4. května 2015 v 15:56 | Reagovat

"Vášeň je základní podmínkou pro studium." Znáš to? Možná sis měla vybrat obor, který by tě bavil, protože na vysokou školu už jdeš dobrovolně a nemáš tím pádem právo fňukat jak je to nudný a těžký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama